BiT-City
00:00:00
00.00.0000

Z końcem ubiegłego roku (2015) zakończyła się rzeczowa realizacja Projektu BiT-City. Wszystkie zadania zostały wykonane. Projekt BiT-City dobiegł końca. Teraz trwa jego rozliczanie. Z efektów realizacji mieszkańcy Torunia mogą już korzytsać.

Patrząc na zmiany jakie zaszły dzięki przeprowadzonym inwestycjom, można śmiało rzec, że BiT-City odmieniło wizerunek toruńskiej komunikacji miejskiej. Dziś jazda nowoczesnym SWINGIEM to przyjemność. Z infrastruktury tramwajowej w końcu mogą korzystać także pasażerowie o ograniczonej sprawności ruchowej. Bariery architektoniczne takie jak wysokie progi w tramwajach, nierówne nawierzchnie przystanków, to zmora wszystkich osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy rodziców z małymi dziećmi. Dzięki promowaniu przez Unię Europejską polityki równych szans, wytworzona w ramach projektów unijnych infrastruktura jest dostępna dla każdego.

Toruń pokazał, że warto inwestować w rozwój komunikacji szynowej. Tramwaje to ekologiczny, bezpieczny i komfortowy środek transportu. W związku z tym miasto już przygotowuje się do kolejnych inwestycji komunikacyjnych, zaplanowanych do realizacji w okresie programowania na lata 2014-2020.

Plany swym zakresem obejmują: budowę nowej linii tramwajowej do osiedla JAR oraz przez osiedle Rubinkowo, dalszą modernizację torowisk tramwajowych, a także zakup kolejnych niskopodłogowych składów tramwajowych.

W nowej perspektywie przeprowadzone zostaną także inwestycje kolejowe tj.: modernizacja infrastruktury na odcinku Toruń Główny - Toruń Wschodni, rewitalizacja dworców Toruń Wschodni i Toruń Miasto, modernizacja mostu kolejowego, budowa i modernizacja przystanków kolejowych, a także budowa wiaduktu kolejowego.

Zaplanowany zakres inwestycji będzie konsultowany z mieszkańcami, ostateczny  kształt projektu BiT-City, poznamy po uwzględnieniu uwag zgłoszonych przez mieszkańców.

.

2016-02-05

Dzień przed końcem roku, 30 grudnia, na toruńskie torowiska pierwszy raz wyjechał dwukierunkowy tramwaj o numerze taborowym 313. Toruń jest drugim po Warszawie miastem w Polsce, które wprowadza taki tabor.

W chwili obecnej tramwaj porusza się na trasie linii tramwajowej nr 1 ( Uniwersytet - Olimpijska).

Przetarg na zakup czterech sztuk taboru  niskopodłogowego dwukierunkowego dwustronnego wraz z dostawą specjalistycznego wyposażenia obsługowego, pakietu eksploatacyjno-naprawczego, z opcją zakupu dodatkowych dwóch tramwajów Miejski Zakład Komunikacji ogłosił w listopadzie ub.r. Wpłynęła na niego jedna oferta - złożona przez Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.

Dwukierunkowe tramwaje swing charakteryzują się tym, że mogą obsługiwać linie nie wyposażone w pętlę tramwajową. Dwukierunkowe tramwaje sprawdzają się w miastach rozbudowujących się i tam, gdzie prowadzone są  remonty dróg czy torowisk, gdzie dojazd do pętli jest niemożliwy.

8 kwietnia 2015 r. miejska spółka – Miejski Zakład Komunikacji – podpisała w tej sprawie umowę z bydgoską PESĄ. Miasto skorzystało z prawa opcji i zamówiło łącznie pięć tramwajów. Toruń jest drugim po Warszawie miastem w Polsce, które wprowadza taki tabor. Miasto skorzystało z prawa opcji i zamówiło łącznie pięć tramwajów.

Cena netto jednego tramwaju pięcioczłonowego dwukierunkowego wynosi 6 890 000,00 złotych netto, co po uwzględnieniu podatku od towarów i usług wyliczonego wg stawki 23%, w wysokości 1 584 700,00 złotych daje kwotę 8 474 700,00 złotych brutto. Łączna cena dostawy w zakresie opcjonalnym zamówienia (5 tramwajów plus pozostałe elementy objęte zamówieniem) wynosi 37 800 225,00 złotych netto co, po uwzględnieniu podatku od towarów i usług w wysokości 8 694051,75 złotych daje kwotę 46 494 276,75 złotych brutto.

Pierwszy dwukierunkowy swing dotarł do Torunia na początku grudnia. Ostatni – w nocy przed wigilią. Nowe tramwaje pomieszczą po 200 pasażerów. Są  pięcioczłonowe, niskopodłogowe, klimatyzowane, posiadajś monitoring, automaty do sprzedaży biletów, system informacji pasażerskiej. Główna różnica w porównaniu do obecnie kursujących tramwajów niskopodłogowych po naszym mieście to dodatkowa kabina motorniczego oraz dodatkowy komplet drzwi - 8 drzwi dwustrumieniowych i 4 jednostrumieniowe. Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć taki pojazd, to 70 km/h.

2015-12-31

Nocą z 4/5 grudnia przywieziony został pierwszy z pięciu dwukierunkowych tramwajów typu 122NbtDUO. Łącznie do naszego miasta dotrze 5 takich niskopodłogowych składów.

Pojazdy tego typu mogą być wykorzystywane na torowiskach, gdzie wykonywane są remonty, uniemożliwiające jazdę po dwóch torach, a także na torowiskach gdzie nie ma pętli.

Będą służyły również jako uniwersalne pojazdy do codziennej eksploatacji.

Przypomnijmy, że w  ramach Projektu BiT-City dostarczono już 12 szt. nowoczesnych niskopodłogowych pojazdów. Dostawa nowych składów już znacznie odmłodziła tramwajową flotę Miejskiego Zakładu Komunikacji. Czerwone tramwaje ustępują miejsca nowym SWINGOM. Teraz jazda komunikacją szynową to czysta przyjemność. Przestronne wnętrze, cicha i płynna jazda, ogólnodostępna sieć WI-FI, monitoring, klimatyzacja to tylko niektóre z udogodnień, którymi mogą cieszyć się podróżni.

Taki komfort ma jednak swoją cenę,  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o. na zakup kolejnych 5 szt. taboru wyda prawie 47 mln zł brutto. 


2015-12-08

Mieszkańcy Torunia mogą już w pełni korzystać ze wszystkich udogodnień wynikających z realizacji projektu Bit-City. 12 listopada 2015 r. oficjalnie oddany do eksploatacji został dworzec Toruń Główny. Obiekt odzyskał historyczny wygląd, prezentując się jednocześnie bardzo nowocześnie. Konferencja podsumowująca projekt, powiązana z otwarciem dworca zgromadziła tłumy ludzi.

Stylowe wnętrza robią ogromne wrażenie. Do dyspozycji pasażerów oddane zostaną kasy biletowe, poczekalnie, hostel, punkty gastronomiczne oraz przebudowane perony, które – podobnie jak wszystkie przebudowane w ramach projektu platformy przystankowe – dostosowane zostały do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

 
Dzięki temu bez przeszkód mogą z nich korzystać m.in. osoby niepełnosprawne, starsze, czy np. rodzice podróżujący z dziećmi w wózkach. Przy dworcu znajduje się parking typu Park&Ride, mieszkańcy mogą na nim pozostawić własny samochód, wybierając się w dalszą podróż pociągiem. 

2015-11-12

Wielkimi krokami zbliżamy się do zakończenia realizacji projektu. Już 12.11.2015 r. na Dworcu Głównym w Toruniu konferencja otwierająca obiekt i podsumowująca całość projektu BiT-City.

2015-10-30
 

Media

Podpisanie umowy z PESA S.A.
Podpisanie umowy z PESA S.A.
Przed realizacja projektu
Dworzec Główny w Toruniu
Wizualizacje projektu
Wizualizacja wnętrza Dworca Głównego w Toruniu