BiT-City
00:00:00
00.00.0000

Węzeł przesiadkowy przy dworcu Toruń Miasto

Pasażerowie transportu miejskiego w Toruniu odliczają dni do zakończenia projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City”. W ostatnim czasie dobiegły końca prace związane z budową węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto, integrującego linię średnicową oraz pozostały transport publiczny z koleją metropolitalną BiT-City.

W ramach tego zadania wykonano szereg robót torowych, trakcyjnych i drogowych. Od 15 sierpnia wznowiony został ruch tramwajów po zmodernizowanym torowisku tramwajowym na liniach nr 1 i 5. We wrześniu ukończono prace na placu przed budynkiem dworca i położono nawierzchnię ulicy Skrzyńskiego. Zakończono także budowę 58 miejsc parkingowych.

Kładka, która poprowadzi pasażerów z ulicy Traugutta do dworca PKP Toruń Miasto prezentuje się bardzo okazale. Każdy szczegół został dokładnie przemyślany. Podest kładki oraz schody zostały pokryte granitową nawierzchnią. Zamontowano szklane pokrycie szybów windowych oraz zadaszenia kładki, tak aby całość była funkcjonalna i estetyczna. Zastosowano tu specjalne szkło barwione w masie, odporne na czynniki zewnętrzne i ułatwiające bieżącą eksploatację. Na nowych peronach tramwajowych, dostosowanych wysokością do taboru niskopodłogowego, stoją wiaty przystankowe i wygrodzenia, a pasażerowie bez przeszkód mogą korzystać z połączeń pomiędzy osiedlem Na Skarpie a Bielanami. Dzięki windom zamontowanym przy kładce wszyscy pasażerowie, w tym osoby o ograniczonych możliwościach poruszania, osoby starsze, czy z ciężkim bagażem będą mogły wygodnie i bezpiecznie przesiadać się z pociągu na tramwaj.

Aby poprawić komfort podróżowania nie tylko pasażerów komunikacji zbiorowej, dla miłośników jednośladów wybudowano przy dworcu system dróg rowerowych oraz zadaszoną wiatę, dzięki której będą mogli w bezpiecznym miejscu pozostawić rower i udać się w dalszą podróż poza granice Torunia pociągiem. W ramach realizacji projektu Plac 18 Stycznia zmienił się nie do poznania. Pomnik Poległych Kolejarzy ulokowano w bardziej wyeksponowanym miejscu i zagospodarowano skwer zieleni wokół monumentu. Teraz w jego otoczeniu stoją ławki oraz fontanna. Ponadto na całym terenie objętym pracami zamontowane zostało stylowe oświetlenie.

Łączny koszt budowy węzła przesiadkowego wynosi nieco ponad 27 milionów złotych. Zadanie jest jednym z ośmiu elementów projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Celem budowy węzła jest ułatwienie pasażerom przesiadania się między różnymi środkami transportu. To właśnie stąd, już w październiku po oddaniu węzła do użytku publicznego, w ramach projektu związanego z koleją metropolitalną BiT-City będzie można wybrać się w podróż między innymi do Bydgoszczy pociągiem.

Węzeł przesiadkowy ułatwi także studentom z innych miast przesiadanie się z pociągu na tramwaj linii nr 1, który bezpośrednio dociera na UMK.

W ramach projektu BiT-City, MZK w Toruniu Sp. z o.o. zakupił 12 tramwajów niskopodłogowych (6 – pięcioczłonowych, 6 – trójczłonowych), a wkrótce do Torunia zostanie dostarczonych 5 tramwajów dwukierunkowych. Tramwaje są wyposażone w klimatyzację, system monitoringu i całkowicie dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych.. W ramach projektu zmodernizowano także podstacje zasilania, przebudowano pętlę tramwajową „Motoarena” oraz zmodernizowano przystanki tramwajowe.

Ku końcowi zbliża się przebudowa Dworca PKP Toruń Główny, a także montaż kamer monitoringu na przystankach tramwajowych.

Założeniem projektu BiT-City jest przede wszystkim zwiększenie komfortu podróży, oraz dostosowanie środków komunikacji i infrastruktury do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, a także zintegrowanie poszczególnych środków transportu miejskiego, tak aby pasażer mógł wygodnie i bezpiecznie podróżować komunikacją zbiorową.

 

 

Media

Podpisanie umowy z PESA S.A.
Podpisanie umowy z PESA S.A.
Przed realizacja projektu
Dworzec Główny w Toruniu
Wizualizacje projektu
Wizualizacja wnętrza Dworca Głównego w Toruniu